pondělí 6. září 2010

Silniční zákon, zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích

Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, známý jako silniční zákon upravuje pravidla silničního provozu na pozemních komunikacích a stanoví sankce za jejich porušení. Silniční zákon vymezuje účastníky silničního provozu, stanoví podmínky účasti na provozu na pozemních komunikacích, dále stanoví povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích (silničního provozu). Zákon o provozu na pozemních komunikacích také stanoví povinnosti provozovatele vozidla.

Nejdůležitější část zákona o provozu na pozemních komunikacích se týká pravidel silničního provozu – pravidel provozu na pozemních komunikacích. Tato pravidla provozu na pozemních komunikacích stanovená silničním zákonem jsou součástí zkoušek k udělení řidičského oprávnění. Zákon také stanoví podmínky pro získání a pozbytí řidičského oprávnění, a také podmínky a způsob vydání řidičského oprávnění (řidičák) a mezinárodního řidičáku.

Zavedení bodového systému
Největší změna silničního zákona nastala od 1. 7. 2006 zavedením bodového systému (systém bodového hodnocení), které nastaly dvěma novelami silničního zákona zákony č. 411/2005 Sb. a č. 226/2006 Sb. Bodovým hodnocením se zajišťuje sledování opakovaného páchání přestupků nebo trestných činů, spáchaných porušením vybraných povinností stanovených předpisy o provozu na pozemních komunikacích řidičem motorového vozidla, nebo že se řidič porušování těchto povinností nedopouští.

Zákon č. 361/2000 Sb., stanoví výši pokut za porušení pravidel silničního provozu a způsob jejich vymáhání prostřednictvím působnosti státní správy.

Silniční zákon 2010 v aktuálním znění
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích - Zákon č. 361/2000 Sb., silniční zákon

Zákon o účetnictví, zákon 563/1991 Sb.

Zákon 563/1991 Sb., o účetnictví, upravuje podmínky, rozsah a způsob vedení účetnictví. Dále stanoví povinnosti účetních jednotek a podmínky zjišťování účetních záznamů pro potřeby státu, které provádí Ministerstvo financí. Mezi účetní jednotky řadí zákon o účetnictví tyto subjekty:
  • Právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky.
  • Zahraniční osoby, pokud na území České republiky podnikají nebo provozují jinou činnost podle zvláštních právních předpisů.
  • Organizační složky státu podle zvláštního právního předpisu.
  • Fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsány v obchodním rejstříku.
  • Ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty, 1a) včetně plnění osvobozených od této daně, jež nejsou součástí obratu, v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč, a to od prvního dne kalendářního roku.
  • Ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí.
  • Ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli a jsou účastníky sdružení bez právní subjektivity podle zvláštního právního předpisu, 1b) pokud alespoň jeden z účastníků tohoto sdružení je osobou uvedenou v písmenech a) až f) nebo h) (§ 1 odst. 2 zákona), nebo
  • Ostatní fyzické osoby, kterým povinnost vedení účetnictví ukládá zvláštní právní předpis.
V zákoně o účetnictví dále naleznete rozsah vedení účetnictví, účetní doklady, účetní zápisy, účetní knihy, zjednodušený rozsah účetnictví, směrnou účtovou osnovu a účtový rozvrh. Zákon o účetnictví stanoví rozsah a podmínky účetní uzávěrky, náležitosti výročních zpráv, použití mezinárodních standardů v účetnictví, způsoby oceňování a inventarizaci majetku a závazků, pravidla účetních záznamů a jejich úschovy. Zákon o účetnictví také stanoví sankce za porušení účetních povinností.

Zákon o účetnictví 2010 v aktuálním znění
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví ke stažení - Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví

neděle 5. září 2010

Zákon o DPH 2010, neboli zákon o dani z přidané hodnoty

Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, upravuje předmět daně, územní působnost a plátce DPH – daňové subjekty daně z přidané hodnoty. Velmi důležitá část zákona se týká místa plnění daně a to s ohledem na členství České republiky v Evropské unii. Zákon dále stanoví, co jsou zdanitelná plnění, uskutečnění tohoto plnění a daňovou povinnost. Zákon o DPH také stanoví, jaké doklady musí podnikatel vystavovat v souvislosti s DPH. Podrobně se také zabývá daňovými doklady z členských států EU. Zákon o DPH také stanoví způsob a podmínky výpočtu DPH, osvobození od platby DPH s nárokem a bez nároku na vrácení daně, a informace o správě daně v tuzemsku. Zákon o DPH v přílohách obsahuje seznam zboží podléhajícího snížené sazbě daně a seznam služeb, které také podléhají snížené sazbě daně. V poslední příloze najdete seznam uměleckých děl, sběratelských předmětů a starožitností a jejich číselné označení pro potřeby platby DPH.

Změny zákona o dani z přidané hodnoty 2010
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty zaznamenal v roce 2010 řad důležitých změn. Těmi nejdůležitějšími je změna sazeb DPH, u základní sazby z 19% na 20% a u snížené sazby DPH z 9% na 10%. Druhá důležitá změna u zákona o DPH souvisí s naším členstvím v Evropské unii.

Zákon o DPH 2010 v aktuálním znění
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (zákon o DPH) ke stažení - Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty
 
optimalizace PageRank.cz